KategooriaVäljakutse koos loengusarjaga
Toimumisaeg30.10.2023 - 27.11.2023
Hind84€
OstaRegistreeru
Laste söömiskunst

Kui sa oled lapsevanem, kelle lapsel esineb toidu suhtes valivust, siis tead, kui stressirohkeks võivad söögiajad muutuda. Sa oled väsinud valmistamast “kindlapeale” toite või kokkama mitut erinevat rooga, et laps vähemalt midagigi sööks ja ka ülejäänud pere mitmekülgset toitu saaks. Samas muretsed, kas su laps ikka saab kõik vajalikud toitaineid, kui ta menüü piiratuks jääb.

Võib-olla oled juba proovinud erinevaid lähenemisi, et lapse toidulauda mitmekesisemaks muuta, kuid oled põrkunud vastupanu ja negatiivsete emotsioonidega. Tunned pettumust ja jõuetust, kuna uued toidud lükatakse kohe tagasi. Lapse valiv söömiskäitumine mitte ainult ei piira tema toitainete saamist, vaid muudab pingeliseks ka kodused söögikorrad.

Kriteeriume, mille järgi me püüame kõike õigesti teha, on väga palju ning vahel on need ka täiesti vastuolulised. Võid tunda, et oled söömisega seotud infomüras kaduma läinud või oled edutult kõik teadaolevad meetodid läbi katsetanud.

Käesolev 5-nädalane väljakutse on sulle, kui:

  • Soovid leida toimivaid lahendusi, mis looksid lapses julgust uusi toite proovida?
  • Tahad teada, kuidas last erinevaid toite nautima õpetada?
  • Soovid luua koju rahuliku ning pingevaba söömise õhkkonna?
  • Tahad tunda hingerahu, et su laps sööb piisavalt ja mitmekülgselt ning seda ka kodust väljaspool?
  • Unistad, et saaksid vabaneda “cateringi” pakkumisest ja omada seeläbi rohkem aega iseendale?
  • Soovid saada uusi ideid, mida söögiks valmistada, et see sobiks üheaegselt nii lapsele kui ka ülejäänud perele?

 

Väljakutse sisaldab lühiloenguid, kus võtame ette avastusretke lapse toidumaailma: suhetesse ja tunnetesse seoses toiduga ning meeldimise-mittemeeldimise tagamaadesse. Vaatame toidule ja söömisele otsa lapse pilguga, kuid kiikame sisse ka toiduskeptiku söömiskäitumisse. Läbi mõistmise „Miks?“, on ka toidu suhtes kriitilist last võimalik mänguliste lähenemistega muuta uutele toitudele ja maitsetele avatumaks ning tugeva valiva söömiskäitumisega lapse suhet toiduga turvaliseks. Ning teadmine „Kuidas?“, aitab lõpetada toidulahingud ning meil vanematena lapsi kavalamalt ja tulemuslikumalt suunata. Väljakutses osalemise tulemusel leiad moodused, kuidas keerulistes söömisolukordades rahulikuks jääda ja nendega edukalt toime tulla. Kaasa saad praktilised töövahendid ja retseptid, et saaks kohe positiivseid muutusi looma asuda.

 

Soovid stressi tekitavad toidulahingud muuta ümber stressivabadeks ja nauditavateks söögiaegadeks, tagades samal ajal, et su laps saab tänu tasakaalustatud ja mitmekesisele toitumisele tervislikuks kasvuks ja arenguks vajalikud toitained?

Just selleks oleme loonud käesoleva 5-nädalase väljakutse, mis tugineb kutsetunnistusega toitumisnõustaja teadmistele ja mitmeaastasele isiklikule kogemusele. Toitumisnõustaja juhendamisel ja koos teiste samas situatsioonis lapsevanematega saad igakülgset tuge, et jõuda esimeste edusammudeni.

 

Osale väljakutses

 

Oled oodatud osalema, kui:

  • tahad teada saada, kas lapse toitumine on tasakaalus;
  • sul on tekkinud lapse söömise osas väiksemaid või suuremad muresid või küsimusi;
  • soovid lapsele tutvustada uusi maitseid ja toite;
  • tahad muuta lapse toidulauda mitmekesisemaks;
  • tunned, et toidukorrad on emotsionaalselt laetud ning sageli tuleb laua taga maha pidada pikki vestlusi, veenmisi või lausa toidulahinguid;
  • soovid saada uusi lahendusi ja mängulisi võtteid lapse menüü rikastamise osas;
  • soovid seada söömisega seotud piire, kuid ei tea kuidas neid teha.

Õppekavaga saad tutvuda SIIN.

Väljakutsel osalemise tulemusena saad:

  1. Teadlikkuse, mis soodustab valiva söömiskäitumise kujunemist, tänu millele oskad valida meetodeid lapse mitmekülgsemalt sööma suunamiseks
  2. Praktilised töövahendid, mängulised meetodid, nipid ja retseptid lapse toiduvalikute laiendamiseks
  3. Tehnikad ja mõtteviisi, kuidas toidukorrad muuta nii endale kui lapsele stressivabamaks ning meeldivaks

Loo nauditav ja tervistav söömiskogemus kogu oma perele!

 

Registreeru väljakutsele

 

Väljakutse koos loengusarjaga on mõeldud eelkõige 2-7 aasta vanuste laste vanematele, kuid oodatud on ka vanavanemad, hoidjad, õpetajad ja spetsialistid, kes lastega töötavad.

 

Teemad:

Igal nädalal on oma kindel teemapüstitus, millest juttu tuleb ning millega seonduvalt saad küsimusi küsida ja kaasa arutleda. Iga kord saad kaasa ka vähemalt ühe praktilise tegevuse, mis räägitut kinnistada või lapse söömisega seotud nüansse avada aitab. Praktilised tegevused, mängulised meetodid, nipid ja retseptid loovad sulle võimaluse kohe uut lähenemist katsetama asuda ja söömiskäitumises tasapisi muutust looma hakata. Nii saad viie nädala jooksul kompaktsed teadmised ning oskused selleks, et olla teadlikum ja rahulikum lapsevanem söömisega seotud situatsioonides ning muuta sammhaaval mitmekülgsemaks ka lapse ja kogu pere toidulaud.

Kliki pealkirja kõrval olevale “+” märgile, et koolitussarja teemadega lähemalt tutvuda.

1. Laste söömisharjumuste kujunemine

Kuidas kujunevad laste söömisharjumused ja maitse-eelistused? Mis mängib rolli laste söömisharjumuste kujunemisel ning mis mõjutab lapse suhtumist toitu, söömisesse ning uute toitude proovimisse? Esimeses loengus räägime sellest, mis mõjutab lapse eelistusi ning kuidas me vanemate või täiskasvanutena saame neid mõjutada.

Läbitavad teemad:

  • Isu ning seda mõjutavad tegurid.
  • Söömisharjumuste ja maitse-eelistuste kujunemine ja toetamine.
  • Lapse söömistemperament.

2. Laste tasakaalustatud toitumise põhimõtted

Infot, kuidas ja mida me laste söömise ja toiduvalikute juures tähele peame panema, on väga palju. Mahe, ökoloogiline, tervislik, tasakaalus – need on vaid üksikud märksõnad. Kuid mida ja kuidas seda praktikas rakendada? Vaatame üle laste tasakaalus toitumise põhimõtted ning püüame aru saada, mida tähendab tervislik ja tasakaalus ning veelgi enam- kuidas seda praktikasse rakendada.

Läbitavad teemad:

  • Tasakaalus toitumise lihtne ABC.
  • Trenni- ja lasteaiapäevade toitumine.
  • Piiratud valikud – millal on põhjust muretseda?

3. Emotsionaalne suhe toidu ja toitjaga

Lapse toiduvalikud ja söömisega seonduv on juba algusest peale üsna tihedalt seotud meie, kui vanemate, emotsioonide ja suhtumisega. Kuidas meie vanematena oma laste valikuid mõjutame ning kuidas toimivad söömissituatsioonides lapse ja vanema rollide vastasmõjud, seda selles loengus vaatamegi. Samuti saad loengust mõtteid ja nippe, kuidas vähendada reaktiivsust ja muuta toidukorrad rahulikemaks.

Läbitavad teemad:

  • Lapse ja vanema rollid söömissituatsioonis.
  • Vanema toitmisstiili mõju lapse toidueelistustele.
  • Toidueelistuste ja söömisharjumuste seos emotsioonidega.
  • Lähisugulaste ja õpetajate roll laste toidueelistuste toetamisel.

4. Valiv söömiskäitumine

Umbes 25% vanematest nimetavad oma lapsi valivateks sööjateks, kuid tegelikult on valivaid sööjaid vaid 1% lastest. Millal on tegemist tüüpilise ealise eripäraga ja millal on põhjust muretsemiseks? Räägime sellest, millal olla lapse valiva või vältiva söömiskäitumise osas tähelepanelikum ning millal võtta seda kui üht lapse arenguetappi. Lapsi sööma suunates on oluline teada, kas ja milline „valiv sööja“ on sinu laps, sest mitte kõik võtted ei sobi kõigile ühtmoodi.

Läbitavad teemad:

  • Valiva söömise põhjused.
  • Valiv söömiskäitumine.
  • Eesmärgid ja tegevused sõltuvalt valiva söömise põhjustest.

5. Muutused praktikasse mänguliselt ja nutikalt

Eelneva nelja nädala ja nelja loengu jooksul oleme vaadanud hoolikalt läbi erinevad lapse toitumist mõjutavad tegurid. Nüüd on aeg koos läbi käia tegevused, mida reaalselt kodus vähehaaval tegema hakata. Ühest küljest lapsega tegeledes, kuid teisalt vaadata ja toetada ka ennast sellel teekonnal. Lisaks lõbusatele koostegemistele, mängulistele lahendustele, vaatame üle, millega me võime oma pingutusi teadmatusest saboteerida.

Läbitavad teemad:

  • Cateringi“ pakkumine vs muudatuste sisseviimine.
  • Lapse kaasamise võimalused ja praktika.
  • Mängulised lähenemised.

Registreeru väljakutsele

 

Koolitaja:

Tuuli Taimur on kahe lapse vanem ning on ise aastaid tegelenud oma lapse valiva söömiskäitumisega. Isiklik kogemus on suunanud teda läbi uurima erinevaid materjale, otsima uusi lahendusi ning katsetama laia valikut meetodeid ning mängulisi lähenemisi. Kogu selle protsessi juurde on loomulikult käinud ka mõtteviisi muutus. Laste sünd ajendas teda toitumisnõustamist õppima minema ning aastate jooksul ongi ta spetsialiseerunud just laste toitumisele.

Tuuli on lõpetanud TÜ rahvatervishoiu magistriõppe ja Annely Sootsi Tervisekooli toitumisnõustaja täienduskoolituse. Lisaks on ta täiendanud end erinevatel lühikoolitustel ja -kursustel ning omab toitumisnõustaja (tase 5) ja täiskasvanute koolitaja kutsetunnistust (tase 5). Tuuli peab oluliseks enese erialast täiendamist ning hoiab end kursis tõenduspõhiste uuringutega, sest toitumisnõustamine on ajas pidevalt arenev.

 

Osalejate tagasiside

 

Väljakutse ülesehitus ja toimumisaeg:

Väljakutse toimub viie nädala jooksul, mil igal esmaspäeval kohtume Zoomis kuni 90 minutiks. Selle aja sees toimub iga kord väike loeng, mil koolitaja avab teemat, jagab vajalikke taustateadmisi, tutvustab erinevaid meetodeid ja jagab nippe. Loengu eel ja järel toimub ühine arutelu nädala teemal ning on võimalus küsida küsimusi ja individuaalseid soovitusi. Vahepealne aeg on iseseisvaks harjutamiseks, katsetamiseks, nippide ja retseptide läbi proovimiseks.

Loengud toimuvad 30.oktoober – 27. november 2023 (30.10, 6.11, 13.11, 20.11 ja 27.11) kell 16.00-17.30 veebis, Zoomi vahendusel. NB! Koolitusel osalemine on paindlik. Kui ei õnnestu otseülekannet vaada, saad loengud omale sobival ajal järele vaadata. Salvestused ja materjalid on kättesaadavad kuni aasta lõpuni!

Lisaks loome väljakutses osalejatele toetava Facebooki grupi, kus saab kogu koolitusperioodi vältel jagada oma edusamme, tutvuda teiste kogemustega, küsida küsimusi jne. Kõik salvestused ja väljakutsega seotud materjalid laeme samuti Facebooki gruppi üles.

 

Osalustasu:

Väljakutse maksumus on 84 €.

(Hind sisaldab käibemaksu)

 

Registreeru väljakutsele

Registreeru hiljemalt 29. oktoobriks 2023.

 

 

Rahvatervise Akadeemia majandustegevusteate nr: 223442.

Rahvatervise Akadeemia OÜ on positiivselt läbinud Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri lävendipõhise kvaliteedi hindamise.

Tsükkel 1
Final Quiz