+372 5557 4423 info@rahvatervis.ee

Rasedusaegne iiveldus - praktilised soovitused tulevastele emadele

Rasedusaegne iiveldus
15 08 2023

Rasedusaegne iiveldus – praktilised soovitused tulevastele emadele

Rasedus on paljudele naistele imeline periood, täis põnevust ja ootusärevust. Ent lisaks beebiootusele võivad paljud naised kogeda ka raseduse levinuimat kõrvalmõju, milleks on rasedusaegne iiveldus. Tegemist on sümptomiga, mida kogeb kuni 85% rasedatest naistest. Kuigi seda peetakse positiivseks raseduse kulgemise ilminguks, soovib iga naine siiski leida abivahendeid, kuidas oma enesetunnet parandada. 

Miks rasedusaegne iiveldus tekib?

Iivelduse täpne põhjus pole täiesti selge, kuid on teada, et sellele aitavad kaasa mitmed tegurid. Üheks peamiseks põhjuseks peetakse rasedust toetavate hormoonide taseme suurenemist, millega kaasneb teravam lõhnataju ja iiveldus. Iiveldus on tavapäraselt tugevam hommikuti ja tühja kõhuga. Enamikul naistel kaob iiveldus pärast I trimestrit.

Kui kuulud nende naiste hulka, kes selle sümptomiga kokku puutuvad, siis siit leiad mõned nõuanded, kuidas seda leevendada.

10 soovitust rasedusaegse iivelduse leevendamiseks:

  1. Söö regulaarselt ja väldi näljatunnet. Selle asemel, et süüa kolm suurt toidukorda, proovi süüa 6-8 väiksemat toidukorda päeva jooksul. Hea nipp siinkohal on appi võtta vahepalad. See võib aidata hoida veresuhkru taset stabiilsena ja vähendada seeläbi iivelduse esinemist.
  2. Jälgi oma keha reaktsioone ja vali meelepärased toidud. Mõned toidud võivad iiveldust süvendada. Kui märkad, et teatud toidud tekitavad iiveldust, väldi neid. Tavaliselt on soovitatav vältida väga vürtsikaid, rasvaseid või happelisi toite, kuna need võivad ärritada seedesüsteemi.
  3. Joo rohkem vett. Kuigi joomine söögi ajal võib iiveldust suurendada, on oluline päeva jooksul piisavalt vedelikku tarbida. Eriti tähtis on rohkem vett juua, kui iiveldusega kaasneb sage oksendamine. Proovi juua väikeste lonksude kaupa ja vajadusel maitsesta vett õrna sidrunimahla, marjade, ingveri või muuga. Püüa vältida magusaid jooke, kohvi ja teed.
  4. Söö tahked ja vedelad toidud erinevatel toidukordadel. Rohke vedeliku tarbimine koos toiduga võib seedimist aeglustada ja tekitada suuremat täiskõhutunnet. See omakorda võib osadel rasedatel naistel soodustada iivelduse teket. Samuti võib ebamugavustunnet tekitada toidu kõrvale gaseeritud jookide tarbimine.
  5. Võta hommikul ärgates väike snäkk. Enne voodist tõusmist söö midagi kerget, näiteks kreekerit, küpsist, kuivikut või puuvilja. See aitab peale öist pikemat toidupausi tõsta veresuhkru taset ja aeglaselt ärgata.
  6. Söö hommikul valgurikkamat toitu. Iiveldust võib aidata vähendada veresuhkrutaseme stabiilsena hoidmine. Seda aitab saavutada toidule valgurikaste komponentide lisamine, regulaarne söömine ja tühja kõhu vältimine. Lisa hommikusöögile muna, jogurtit, pähkleid või muud valguallikat.
  7. Väldi tugevaid lõhnu. Rasedatel on sageli tugevnenud lõhnatundlikkus, mis võib põhjustada iiveldust. Heaks nipiks siinkohal on eelistada külmi toite, kuna need lõhnavad vähem.
  8. Ingver on sinu sõber. Mitmed uuringud on näidanud, et ingver võib aidata leevendada rasedusaegset iiveldust. Proovi ingveriteed, ingverikomme või naturaalseid ingveripastille. Enne toidulisandi kasutamist konsulteeri kindlasti arstiga.
  9. Vitamiinid ja mineraalained: Mõned uuringud näitavad, et multivitamiinid, B-kompleksi vitamiinid, tsink ja magneesium võivad aidata vähendada iiveldust raseduse ajal. Soovitame kindlasti oma arsti või ämmaemandada enne toidulisandi võtmist konsulteerida.
  10. Võta piisavalt puhkust. Väsimus võib iiveldust süvendada, nii et proovi piisavalt puhata. Abiks võivad olla ka hingamisharjutused või jooga.

Iga inimene on erinev- nipid, mis töötavad ühe jaoks, ei pruugi aidata teist. Proovi erinevaid lähenemisviise ja selgita välja, mis on just sulle kõige suuremaks abiks.

Kui iiveldus on väga tugev, pidev ja sellega kaasneb oksendamine, konsulteeri kindlasti arstiga. Eriti raske rasedusaegne iiveldus ja sage oksendamine, võib vajada meditsiinilist sekkumist.

 

Soovid rohkem teada, kuidas enda ja beebi tervist toetada?

Rasedusaegne toitumine võib tunduda keeruline ja küsimusi tekitav, kuid õiged teadmised aitavad sul teha parimaid valikuid nii enda kui ka oma lapse jaoks. Meie e-koolitus "RASEDUSAEGNE TOITUMINE" on loodud spetsiaalselt tulevastele emadele. Koolitusel õpid, kuidas tasakaalustatult toituda, et raseduse kulgu ja loote arengut maksimaalselt toetada ning rasedusaegseid vaevusi ennetada ja leevendada.

Vaata koolituse tutvustust SIIT.