+372 5557 4423 info@rahvatervis.ee

Terviseturniir äratas ligikaudu 400 lapses huvi tervisliku toidu vastu

Terviseturniir
22 12 2016

Terviseturniir äratas ligikaudu 400 lapses huvi tervisliku toidu vastu

//
Kommentaarid0

15. augustist 11. detsembrini toimus Rahvatervise Akadeemia poolt 5 – 10 aastaste laste tervisedenduslik loovtööde konkurss “Terviseturniir”. Eesmärgiks oli mängulise lähenemise kaudu juhtida laste ja lastevanemate tähelepanu tervist toetavale toiduvalikule ning aidata uute toiduainetega paremini sõbraks saada.

Esimeses teemas “Koduaia pillerkaar” paluti konkursil osalejatel oma loovtöödes esile tuua kodumaised aedvilju ning mis on parim roog, mida neist teha saab. Teise teema “Tervislik ja kraps koolilaps/lasteaialaps” fookuses oli tervislik hommikusöök. Kolmandas voorus “Kooli/Lasteaeda kaasa: lemmik vahepala” motiveeriti lapsi mõtlema, milliseid tervislikke vahepalasid võiks ise kaasa meisterdada. Neljandas etapis “Terve kui purikas” otsisid lapsed toidu ja tervise vahelisi seoseid, mis aitaks neil talvehooajal eriti terved olla. Viimase teema “Toidumaagia jõuluööl” raames oli ülesandeks saata loovtöö tervislikest jõulutoitudest. Kõikides etappides kokku osales ligi 400 last koos tublide lapsevanemate ja õpetajatega.

Kuigi esialgne plaan oli Terviseturniiriga laste ja lastevanemate kodusele toiduvalmistamisele innustust jagada, siis üsna pea märkasime suurt huvi projekti vastu ka lasteaedade poolt. Põltsamaa Lasteaia Tõruke Pajutibukeste rühma õpetaja Monika muljetas, et Terviseturniiril oli ka väike võistlusmoment, mis pani õpetajaid ja lapsi hea tulemuse nimel pingutama. “Väga meeldiv oli saada alati positiivset tagasisidet nii lastevanematelt, kolleegidelt, juhtkonnalt kui ka turniiri korraldajatelt. Eriti suur tunnustus lastele oli saada iga etapi järel tänukiri ja tunnustus tervislike toodetega. Terviseturniir tõi meie päevadesse põnevust, elevust, siginat-saginat, rohkelt meeskonnatööd, maitsvaid tervislikke palasid ja palju muud positiivset. Meie saime aga oma suure panuse eest rohkelt uusi teadmisi, kogemusi ja ka tunnustust oma töös.”

Terviseturniir jäi paljude laste südamesse, kuna see oli põnev võimalus tervislikke toite ise teha, katsetada ja avastada. Seda kinnitab ka Tallinna Lasteaia Lepatriinu Pilvetriinude rühma õpetaja Kaja tagasiside: “Osaleme oma 5-6 aastaste lastega Terviseturniiril ja oleme sellest tõesti vaimustuses. Lapsed mõtlevad kaasa, küpsetame, uurime ravimteede valmistamise saladusi ja palju muud. Meie tegevustele elavad kaasa lapsevanemad ja vanaemad. Terviseturniiril on tore formaat, mille kaudu saab lastes äratada huvi tervisliku toidu vastu, lisandub koostegemise rõõm ja mis seal salata, ka tunnustus tehtud töö eest on meeldiv. Tore oli lastel ja ka õpetajatel.

Lisaks tervisliku toitumise edendamisele saime lastesse süstida ka rõõmu liikumisest. Veemõnusid sai nautida Keila Tervisekeskuses ja Laulasmaa Spas, sporti harrastada Elva Seikluspargis, Tartu Ratsakoolis ja Laste Tervisekoolis. Tartumaa lastel avanes võimalus tutvuda sellise vahva tegevusega nagu lastejooga. Suurt rõõmu sellest tunti ka Nõo Lasteaias Krõll: “Saime Eneliga kokkuleppele, et ta tuleks ja teeks tunni rühmas. Meie lapsed olid nii rõõmsad ja meie olime vaimustuses. Oli tõesti vahva kogemus ja vahva tund – saime edaspidiseks endalegi  harjutusi, mida lastega koos teha”.

Kokkuvõtteks võime rõõmuga nentida, et projekt täitis oma eesmärki ja märkimisväärne kogus lapsi sai seigelda ning avastada põnevusi täis tervisemaailmas. Selleks korraks sai Terviseturniir läbi, kuid hea sõnaga jäävad seda meenutama nii korraldajad kui ka osavõtjad. “Peame tunnistama, et meil on isegi kahju, et Terviseturniir ära lõpeb – sellest osavõtt tekkis meil juhuslikult, kuid nagu näete, sattusime hasarti ja sõltuvusse”, muljetab Särakrõllide rühma õpetaja Vaike. Korraldajatena loodame, et saame laste tervisedendusse panustada ka tulevikus.

Terviseturniiri korraldusmeeskond tahab eriliselt tänada kõiki konkursi toetajaid. Me usume, et teil kõigil on ühine nimetaja – hoolivus. Täname toetamast: Looduspere, Ampstükk, Maru, Keila Tervisekeskus, Laulasmaa Spa, Elva Seikluspark, Armastusest Inspireerituna, Siwira Trading, Eneli Lastejooga, Eesti Pagar, Tartu Ratsakool, Laste Tervisekool. Tänu teile saime iga teemaetapi lõppedes rõõmustada kümmet silmapaistvamat tööde autorit.

Suur tänu ka Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži tervisejuhi eriala toitumise suuna üliõpilasele Merili Tõnismäele, kelle praktika raames Terviseturniir aset leidis.

Terviseturniirile saadetud parimate töödega on võimalik tutvuda meie Facebooki lehel:

 

Terviseturniiri toetajad: